טכנולוגיות במכשירי שמיעה

דיגיטאלי? אנלוגי? אלחוטי?
בכל מכשירי השמיעה,הקולות נקלטים דרך המיקרופון,עוברים עיבוד,מוגברים ומועברים לרסיבר (הרמקול) המעביר אותם אל תעלת השמע ע"י צינורית עם אוזניה בקצה או ישירות ע"י כבל דק המחובר לרסיבר הממוקם ישירות בתוך האוזן.

ישנם שני סוגי עיבוד צליל:
דיגיטאלי-
במכשיר שמיעה דיגיטאלי מותמר האות האקוסטי לשפת המחשב ועובר מניפולציות מורכבות שמטרתן להגביר את גל הקול בדיוק רב,ולתת רמת הגברה שונה לתדרים שונים באופן השואף לאפשר למרכיב המכשיר תחושה של שמיעה טבעית, ככל הניתן. ככל שצ'יפ- המעבד מתוחכם יותר כך עולה נוחות השמיעה.

אנלוגי- כבר הרבה פחות נפוץ בשימוש
הצליל מעובד כאות חשמלי, מן המיקרופון אל הרמקול,אפשרויות העיבוד במכשירים האנלוגיים מוגבלות מאוד, ולכן מכשירים אילו "גמישים" פחות, ומתאימים את עצמם הרבה פחות טוב לצרכים האינדיווידואליים של כל משתמש, ואינם מכילים מאפיינים כגון מנגנוני סינון רעשי רקע יעילים וביטול פידבק.

תקשורת אלחוטית
כיום מציעות החברות המובילות בתחום מכשירי השמיעה אביזרים אלחוטיים המאפשרים שימוש במכשיר כאוזניה אישית לטלפון הנייד,הנייח,מערכות השמע בבית,ברכב , נגני MP3 והטלוויזיה. תוך שימוש בקישוריות של Bluetooth ופרוטוקולים אחרים של שידור לטווח קצר ב 2.4GHz.
בחברות מסוימות מבצעים המכשירים תקשורת בניהם באופן המשפר את הביצועים שלהם בחקותם את התפקוד הטבעי של השמיעה הדו אוזנית, בה המוח מבצע הצלבות של המידע המגיע משתי האוזניים על מנת לשפר את הבנת הדיבור על רקע רעש.

מתוך האתר של אודיומדיק:
תכונות וטכנולוגיות
במכשירי שמיעה משולבות טכנולוגיות רבות. מכשירים קטנים מאד אינם בהכרח מכשירים משוכללים יותר מאלה הגדולים מהם. לעתים קרובות, ההיפך הוא הנכון – קיימת יכולה טובה יותר להכליל חלקים ומתגים נוספים במכשירי שמיעה מעט יותר גדולים.
למכשירי שמיעה יכולות מגוונות הניתנות, בדרגה כזו או אחרת, להתאמה אישית בהתאם לצרכי המשתמשים. לפניכם ריכוז של התכונות העיקריות שעשויות להימצא במכשירי שמיעה:
• סינון רעשים והנחתתם (Noise Reduction) – מנגנונים אלה, כשמם כן הם, אחראים על הנמכת עוצמת הרעשים הנקלטים במיקרופונים של מכשירי השמיעה;
• כיווניות (Directionality) על מנגנוניה השונים – מטפלת בהדגשת דיבור המגיע מכיוון מסוים תוך הנמכת העוצמה של שאר האותות שמגיעים מכיוונים אחרים, ובכך משפרת משמעותית את היכולת שלנו להבין את הנאמר גם על רקע רעש;
• נטרול צפצופים (feedback suppression) – הופעתם של צפצופים במכשירי שמיעה מתרחשת לעתים עקב הגברה חזקה בתנאים מסוימים, כשצפצופים אלה עלולים להוות מטרד. הטכנולוגיה מיועדת לטיפול בבעיה זו;
• טכנולוגיית עיבוד צלילים (Sound Processing) – האופן שבו מכשירי השמיעה מעבדים את הצליל הנקלט במיקרופונים לאות דיגיטלי, ולאחר מכן מתרגמים אותו בחזרה לרמקולים של המכשירים כאות קולי; טכנולוגיה זו אחראית, בין היתר לאיכות הצליל של מכשירי השמיעה.
• זיהוי סביבות אקוסטיות (Environmental Detection) – היכולת לזהות באיזו סוג סביבה אנו נמצאים (שקט, רעש, דיבור ברעש, רוח וכדומה), ובהתאם לכך לבצע את ההתאמות המיטביות במכשירי השמיעה. תכונה זו מאפשרת "תפירת חליפת הגברה" אוטומטית ומותאמת אישית לכל משתמש;
• טכנולוגיות פתוחות (Open Fitting) – התאמה של מכשירי שמיעה כך שתעלת האוזן תוכל להישאר פתוחה יחסית למעבר צלילים אליה וממנה. מצריכה התייחסות ממוקדת להגברה יעילה בעיקר בתדירויות הגבוהות.
• הנמכת רעשי רוח;
• נטרול הדהוד;
• מניעת אי נוחות כתוצאה מרעשי פתע חזקים;
• ערוצים ורצועות תדירות – מאפשרים גמישות לכיוון עדין ומדויק יותר של מכשירי השמיעה, ותומכים ביכולות של מנגנונים אחרים במכשירי השמיעה; אל תתנו לכמות הערוצים לבלבל אתכם! מספר הערוצים אינו נמנה עם התכונות החשובות ביותר במכשירי שמיעה.

אינכם חייבים להתמצא ברזיה של כל תכונה ותכונה, לשם כך קיימים אנשי המקצוע עימם נפגשתם או תיפגשו. הם מצויים בנבכי הטכנולוגיות ויודעים להמליץ בפניכם על סוגי המכשירים שעשויים להתאים לכם.
עצם שילובה של תכונה מסוימת במכשירי שמיעה אינו מעיד על איכותה של התכונה. לדוגמה, אם במכשירי שמיעה קיימת תכונה של הנחתת רעשים. הנמכת הרעשים יכולה להיות באיכות גבוהה ביותר, באיכות טובה או באיכות בינונית. חשוב להבין כי, רק השילוב בין כמות התכונות המצויות במכשיר לבין איכותן הטכנולוגית הוא שקובע את רמת התחכום הכללית של מכשיר שמיעה מדגם מסוים. במילים אחרות, ככל שיש יותר תכונות במכשיר השמיעה, וככל שאיכותן של אותן תכונות גבוהה יותר – כך מכשיר השמיעה הינו מתוחכם יותר

נהוג לסווג את מכשירי השמיעה ל3 רמות:

אלה הנם חלק מהדגמים המוצעים לכם אצלנו,ברמות השונות.
• עילית :

חברת Oticon : 
OPN , ALTA2 Pro ,
חברת Siemens  : 
 Pure 7Px ,Pure 5Px  ,
חברת Resound :

LINX² 9

 חברת STARKEY :

Halo² 2000

סדרה X וסדרת WII

• ביניים :

חברת Oticon : 
  ACTO,INO,HIT PRO
 חברת Siemens  :
חברת Resound :
 VERSO 5 ,VERSO 7

חברת STARKEY :

 X70 , X90

• בסיס:

חברת Oticon : 
Get
 חברת Siemens  :
חברת STARKEY :
Ignit

חברת Resound :
ESSENCE